Dlaczego warto się uczyć języka hiszpańskiego?

Nauka języka hiszpańskiego jest obecnie ważna nie tylko ze względu na pracę, ogromne możliwości w biznesie i nauce, ale również ze względu na możliwość rozwoju osobistego. Język hiszpański to wspaniały język dający otwarcie na cały świat.

Obecnie językiem hiszpańskim posługuje się około 500 milionów osób na całym świecie i liczba ta szybko rośnie.

Język hiszpański w komunikacji międzynarodowej

Język hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem na świecie. Z liczbą około 500 milionów osób język hiszpański plasuje się na drugim miejscu w komunikacji międzynarodowej. Jest też trzecim językiem najczęściej używanym w Internecie po angielskim i chińskim (mandaryńskim).

Obecnie największa liczba osób posługująca się tym językiem znajduje się w Meksyku: 102 mln., Stanach Zjednoczonych: 50 mln., Hiszpanii: 44 mln., Kolumbii: 44 mln., Argentynie: 39 mln., Wenezueli: 28 mln., Peru: 28 mln.

Jeśli tendencje się nie zmienią, za trzy lub cztery pokolenia 10 % ludności świata będzie mówiło po hiszpańsku a największym krajem posługującym się tym językiem będą Stany Zjednoczone, gdzie liczba osób mówiąca po hiszpańsku zwiększy się z 46 mln do 136 mln osób i będzie pierwszym językiem tego kraju.

Język hiszpański językiem oficjalnym najważniejszych instytucji międzynarodowych

Język hiszpański jest językiem oficjalnym najważniejszych organizacji międzynarodowych, mi.n. jest jednym z trzech oficjalnych języków Światowej Organizacji Handlu i jednym z sześciu oficjalnych języków Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

Język hiszpański w nauce

Znacząco rośnie rola języka hiszpańskiego w nauce. W ostatnich latach sukcesywnie zwiększa się liczba publikacji naukowych oraz związanych z literaturą, kulturą i językiem hiszpańskim. Od końca lat dziewięćdziesiątych liczba hiszpańskojęzycznych publikacji wzrosła pięciokrotnie.

Język hiszpański w ekonomii

Korzyści jakie daje znajomość języka hiszpańskiego wynikają przede wszystkim z faktu, że jest to język ojczysty w krajach na różnych kontynentach. Najważniejszy z tych krajów to Stany Zjednoczone, gdzie język hiszpański jest 2 językiem również w biznesie. Na uwagę zasługuje też rosnące znaczenie krajów ameryki południowej, które mają silnych partnerów handlowych na całym świecie. Poza krajami hiszpańskojęzycznymi Ameryki Południowej i Środkowej, rośnie znaczenie języka hiszpańskiego w Brazylii.

Język hiszpański w kulturze

Nie możemy zapominać o języku hiszpańskim w aspekcie kulturalnym. Język hiszpański jest podstawowym narzędziem pozwalającym dobrze zrozumieć kulturę hiszpańską (literaturę, kino, muzykę, sztukę).